#dziękUEmy | Rozpoczęli w Łodzi kampanię pokazującą, jak zmieniła się Polska przez 15 lat w UE

To już 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W czwartek (18 kwietnia) prezydenci polskich miast rozpoczęli w Łodzi ogólnopolską kampanię #dziękUEmy, prezentującą zmiany, które zaszły w naszym kraju dzięki wsparciu środków unijnych. Wśród prelegentów był również Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

1 maja 2019 roku będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, Polska przeszła prawdziwą metamorfozę.

- Wspólnie z miastami całego kraju, pod egidą Związku Miast Polskich, rozpoczynamy kampanię, która przypomni wszystkim Polakom, jak bardzo zmienił się nasz kraj, nasze miasta i gminy, w tym również Łódź przez 15 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska w EC1, na konferencji inaugurującej kampanię ZMP, którą rozpoczęło odśpiewanie "Ody do radości" przez Chór Miasta Łodzi.

15 lat Polski w Unii Europejskiej to nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. To również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się, wymiana kulturalna, edukacja, czy wspólne wartości, co podkreślali przybyli do Łodzi goście: prezydent Gliwic i prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Dzięki środkom europejskim Sosnowiec bardzo znacząco się zmienił. Tylko w tej perspektywie finansowej w mieście zrealizowano inwestycję za ponad 400 milionów złotych. Jesteśmy przykładem pokazującym, że warto brać udział w wyborach europejskich i do tego wszystkich gorąco zachęcam – mówił w Łodzi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.  

Wspólna samorządowa kampania europejska Związku Miast Polskich, zainaugurowana w Łodzi ma nadać wszystkim planowanym w miastach wydarzeniom, związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, na który składają się: wspólna grafika plakatu, spot wideo (cztery 15 sekundowe i jeden 2 minutowy spot pokazujący różnorodne korzyści z naszego członkostwa w UE) oraz działania w mediach społecznościowych. W Sosnowcu i w Gdańsku zaplanowano koncert z udziałem Zbigniewa Hołdysa, Macieja Maleńczuka, Grzegorza Turnaua oraz innych gwiazd pod hasłem "Zjednoczeni w różnorodności", a wspólnym akcentem obchodów 1 maja ma być odśpiewanie w samo południe "Ody do radości", które w Łodzi zaplanowano w pasażu Schillera.

Źródło/fotowww.uml.lodz.pl