Od poniedziałku na Pogoń tramwajem nie dojedziesz

Przed nami ostatni etap prac przy inwestycji tramwajowej na ulicy Mariackiej i Żeromskiego. Od poniedziałku 14 stycznia ruch na tym odcinku zostanie całkowicie wstrzymany, a to oznacza, że tramwaje w kierunku Będzina nie będą w najbliższym czasie kursowały.

- Do tej pory nie zamykaliśmy ruchu całkowicie. Odbywał się on po jednym torze. Teraz gdy inwestycja doszła już do okolic wiaduktu nie będzie to możliwe, dlatego musimy wstrzymać tam ruch –  podkreśla Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Utrudnienia mają potrwać do 20 marca. Spowoduje to szereg zmian w organizacji komunikacji tramwajowej, która od poniedziałku 14 stycznia będzie wyglądała następująco:

  • tramwaje linii nr 21 będą kursować w relacji: Tworzeń Huta KatowiceBędzin Cmentarz Komunalny,
  • tramwaje linii nr 24 będą kursować w relacji: Konstantynów Okrzei – Milowice Pętla (wyjazd z zajezdni Zawodzie),
  • tramwaje linii nr 15 będą kursować w relacji: Zagórze Pętla - Katowice Plac Wolności
  • tramwaje linii nr 26 będą kursować w relacji: Milowice Pętla - Mysłowice Dworzec PKP
  • tramwaje linii nr 27 będą kursować w relacji: Kazimierz Górniczy Pętla - Zagórze Pętla
  • tramwaje linii nr 24, 26 i 27 będą kursować z wyjazdami z zajezdni Katowice Zawodzie (zmiana tras pojedynczych kursów wyjazdowych i zjazdowych),

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi także autobusową komunikację zastępczą, oznaczoną jako T-21, kursującą w relacji okrężnej: Będzin Cmentarz Komunalny – Pogoń Klub Kiepury – Sosnowiec Dworzec PKP – Sosnowiec Ostrogórska – Sosnowiec aleja Zwycięstwa – Pogoń Kościół – Będzin Cmentarz Komunalny, z częstotliwością co 10 minut. Linia obsługiwać będzie wszystkie przystanki autobusowe znajdujące się na trasie przejazdu.


Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez wykonawcę prac w dzielnicy Nowa Pogoń przyjęliśmy, że powyższe zmiany obowiązywać będą do 20 marca. Mamy nadzieję, że realizacja robót – tak jak dotychczas – przebiegać będzie zgodnie z harmonogramem i za dwa miesiące tramwaje będą mogły wrócić na swoje stałe trasy i wykonawca zgłosi budowę do odbioru – zaznacza rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A