<a href=Sosnowiec podpisał deklarację przystąpienia do międzynarodowej platformy NAZCA" title="Sosnowiec podpisał deklarację przystąpienia do międzynarodowej platformy NAZCA" width="572" />

Okazją do przystąpienia do platformy był szczyt miast „Miasta dla klimatu”, który odbył się 5 grudnia w Katowicach jako jedno z wydarzeń towarzyszących 24. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

W imieniu miasta deklarację podpisała Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca. Podobne podpisały złożyli prezydenci i burmistrzowie 23 miast w tym Katowic oraz Sławkowa – Jeżeli chcemy być skuteczni w walce z niską emisją i zmianami klimatycznymi to bez bliższej współpracy nie osiągniemy zamierzonego celu. Również wzajemna wymiana doświadczeń, a platforma m.in. na to pozwala, pomoże nam w tych działaniach – wyjaśnia Anna Jedynak.

Powstała w 2014 r. platforma NAZCA (ang. Non-State Actor Zone for Climate Action) stanowi światową bazę danych z zakresu działań pro-klimatycznych. Podmioty przystępujące do platformy mogą rejestrować w niej realizowane i przyszłe działania związane z realizacją niskoemisyjnych strategii. Jak podaje Global Climate Action(3), obecnie wśród zrzeszonych interesariuszy platformy znajduje się 9367 miast (z czego jedynie 28 zlokalizowanych jest w Polsce), 125 regionów, 2430 partnerów biznesowych, 354 instytucje finansowe, a także 100 inicjatyw i organizacji pozarządowych.

Inicjatywy skupiają się wokół siedmiu głównych kategorii:

  • Wykorzystanie zasobów lądowych
  • Oceany i strefy przybrzeżne
  • Zasoby wodne
  • Siedliska ludzkie
  • Transport
  • Energia
  • Przemysł

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.