Wypróbuj automaty do zbiórki odpadów i wspieraj sosnowiecki sport

W Sosnowcu ruszył program zbiórki butelek PET przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, które kupiło automaty do selektywnej zbiórki odpadów. Wkrótce do projektu włączy się miasto.

Pierwsze trzy urządzenia ustawione zostały w budynku Urzędu Miejskiego przy Al. Zwycięstwa 20, na Stadionie Ludowym oraz w Szkole Podstawowej nr 36. – Zasada działania jest bardzo prosta. Każdy, kto wrzuci do automatu butelkę PET, będzie mógł przeznaczyć grosz za każdą z butelek na jeden z trzech klubów sportowych grających pod szyldem Zagłębia Sosnowiec (hokej, koszykówka, piłka nożna). Wystarczy tylko nacisnąć przycisk przypisany do klubu, a środki trafią raz w roku na jego konto – wyjaśnia Arkadiusz Teodorowski, prezes zarządu MPGO Sp. z o. o w Sosnowcu.

Automat testowała już Zuzia czyli sosnowiecki tyranozaur 

Segregacja odpadów jest niezwykle istotna w dzisiejszym świecie. W dobie globalnego zanieczyszczenia środowiska ogromne znaczenie ma odzyskiwanie surowców wtórnych  i ponowne ich przetwarzanie. Dlatego jeszcze w tym roku pojawią się dwa kolejne urządzenia tym razem zakupione przez miasto. – Nie wybraliśmy jeszcze miejsc, ale w pierwszej kolejności myślimy o szkołach i szpitalach. Planujemy zakup kolejnych automatów, wszystko zależy od tego czy mieszkańcy będą  z urządzeń korzystać. Liczymy na to, że akcja zbiórki butelek PET zmniejszy ilość odpadów jakie trafiają na składowisko, a tym samym wspierać lokalny recykling – mówi prezes Teodorowski.

Warto pamiętać, że zużycie tworzyw sztucznych rośnie z roku na rok. Tony plastiku zanieczyszczają planetę. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zwierząt. Plastik rozkłada się nawet do 1000 lat, stąd ważna jest jego segregacja i powtórne wykorzystanie do produkcji opakowań, odzieży czy zabawek.

Automaty do segregacji butelek PET zlokalizowano w Sosnowcu w trzech miejscach:

1.       Urząd Miejski w Sosnowcu, Aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec

2.       Stadion Ludowy, ul. Kresowa 1, 41-215 Sosnowiec

3.       Szkoła Podstawowa nr 36, ul. Czołgistów 12, 41-216 Sosnowiec.

Butelki nie podlegają wymianie na środki finansowe. Oddanie butelek jest dobrowolne. Wrzucając butelkę do automatu osoba wrzucająca godzi się na wsparcie wybranego celu.

Wszelkie uwagi dot. działania automatów można zgłaszać mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.